A- A A+
Projekty unijne

Zespoły śpiewacze

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "MSZANIANKA"

Powstał w 1986 roku. W maju 2011 obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Pomysł powołania do życia ludowego zespołu śpiewaczego wyszedł od nieżyjącej już Marii Chorowskiej, która została jego pierwszą przewodniczącą.

Od początku pracami zespołu kierowała Maria Pawela (niestety, zmarła na kilkanaście dni przed jubileuszem zespołu). To ona wprowadziła zwyczaj „wkupnego”. Każdy, kto chciał należeć do zespołu, musiał przynieść przynajmniej jedną pieśń pochodzącą z naszego regionu, przekazaną przez rodziców lub dziadków. Potem było chodzenie po wsi z magnetofonem, nagrywanie starych pieśni, a następnie spisywanie słów i nut. Zaczęła powstawać dokumentacja, która pozwoliła po 20 latach wydać śpiewnik, będący już dziś dokumentem źródłowym, skarbnicą pieśni dla potomnych.

W 1987 zespół odnotował debiut sceniczny na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW. W 1988 do kobiecego do tej pory grona dołączyło ośmiu panów. Począwszy od lat dziewięćdziesiątych dokonania „Mszanianki” można nazwać nieprzerwanym pasmem sukcesów. Grupa wzięła udział w audycjach Radia Katowice. Nagrała również dwie kasety magnetofonowe, z których pierwsza zawiera pieśni ludowe, a druga pieśni religijne. W 2002 roku zespół wystąpił w Czechach na „XXXIII Slezkie Dny 2002 Dolni Łomna. W 2005 roku światło dzienne ujrzał zbiór ponad 150 tekstów pieśni ludowych wraz z nutami. Śpiewnik nosi tytuł "Mszańskie wspomnienia w pieśni". W 2007 roku „Mszanianka” nagrała płytę CD z utworami folklorystycznymi w ramach projektu „Ludowe pieśni z Mszany” dofinansowanego przez Urząd Gminy w Mszanie, zawierającą 23 pieśni ludowe pochodzące z naszego terenu śpiewane gwarą śląską.

 

 

W ciągu ostatnich dwudziestu edycji Wodzisławskich Spotkań z Folklorem „Mszanianka” aż 18 razy przyjeżdżała utytułowana: pięciokrotnie jako laureat I miejsca, trzykrotnie – drugiego, pięciokrotnie – trzeciego i pięciokrotnie z wyróżnieniem. Do tego można dołożyć laury solistki – pani Pelagii Gruszki: trzykrotnie I miejsce, raz III i raz wyróżnienie.

W Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach „Mszanianka” trzykrotnie zwyciężała, raz zajęła drugie miejsce, raz – trzecie, a dwukrotnie była wyróżniana. Na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym „WICI” w Chorzowie nasz zespół zdobywał cztery wyróżnienia, a w ubiegłym roku I miejsce (pokonując 40 innych grup).

Kontakt: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie, tel. 32/ 472 00 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl


 ZESPÓŁ ŚPIEWACZY  "POŁOMIANKA”

Został powołany do życia dokładnie 22 stycznia 1988 roku z inicjatywy Zofii Gajda i Elfrydy Rugor. Początkowo składał się z 12 kobiet. Nabór do zespołu trwał przez cały 1988 rok. Do zespołu dołączyli mężczyźni. Dyrygentem został Józef Pękała, jest nim zresztą do dnia dzisiejszego. Obecnie zespół liczy 33 członków. „Połomianka” uświetnia swoimi występami wszystkie uroczystości gminne, takie jak festyny, biesiady, dożynki.

Zespół występuje też na przeglądach grup folklorystycznych. W 1995 zajął pierwsze miejsce w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Wodzisławiu Śl, rok póżniej drugie miejsce podczas XVI Spotkań Folklorystycznych w Wodzisławiu. Na przeglądzie „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach zespół zajął III miejsce, a w 1997 roku wyśpiewał II miejsce. W roku 1999 oraz w 2000 zdobywał tam wyróżnienia. Wielokrotnie był też w czołówce laureatów kolejnych edycji Przeglądu Zespołów Folklorystycznych” w Wodzisławiu. W roku 2005 wystąpił w dożynkach prezydenckich w Spale.

Połomianka występuje też jako chór kościelny pod nazwą Cecylia.

 

 

Kontakt: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Połomi, tel. 32/ 476 04 15, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl


ZESPÓŁ ADAGIO Z GOGOŁOWEJ

Zespół estradowy, który powstał w kwietniu 2015 roku z inicjatywy Ireny Liśnikowskiej. Przygotowaniem repertuaru i szlifowaniem miejscowych talentów zajmuje się instruktor Gabriela Gwiszcz z Gogołowej.

Obecnie zespół liczy 20 osób. Próby odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogołowej.

Adagio uświetnia swoimi występami wiele imprez gminnych, promuje także naszą Gminę poza jej granicami.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Gogołowej - ul. Wiejska 28, 44-323 Gogołowa. Tel. 533098051, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie