A- A A+
Projekty unijne

Koła gospodyń wiejskich

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W MSZANIE

Powstało 25 marca 1952 roku. KGW współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mszanie.

Gospodynie aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej. Podejmują również doroczne inicjatywy kulturalne mające na celu kultywowanie regionalnych zwyczajów i obrzędów, takie jak: „szkubaczki”, dożynki gminne, „Dni Ziemi Wodzisławskiej”, okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Mszanie, tel. 32/ 472 00 76,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl 


KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W POŁOMI

Odnaleziono dokumenty, które wskazują, że gospodynie w Połomi zrzeszyły się w Koło już przed II wojną światową, dokładnie 13 marca 1927 roku. W 2018 roku świętowały jubileusz 90-lecia.

W czasie wojny Koło zaprzestało działalności. Dopiero w 1952 r. z inicjatywy czterech pań: Marii Gąsior, Wiktorii Kłosok, Gertrudy Wita i Otylii Białeckiej reaktywowano KGW. Otylia Białecka została pierwszą przewodniczącą. Następną była Gertruda Wita, potem Rozalia Białecka, Elfryda Rugor, a kolejną Zofia Gajda.

Jednym z ważniejszych zadań, które stawiają przed sobą panie z KGW to kultywowanie tradycji lokalnej przez organizowanie różnych spotkań oraz imprez, które swym charakterem przypominają o śląskich korzeniach. Połomskie KGW promuje też lokalne potrawy, w tym słynny święcelnik.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Połomi, tel: 32/ 476 04 15,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl 

 


KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOGOŁOWEJ

Zostało założone w 1951 roku. Pierwszą przewodniczącą była pani Stańkosz, mieszkająca w dawnym dworze w Gogołowej i prowadząca tam grupę artystyczną. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych koło zaprzestało działalności. Reaktywowano je w 1963 roku z inicjatywy Renaty Grabiec. Gospodynie we własnym gronie prowadziły kursy gotowania i szycia. Prowadziła je Gertruda Wita.

Po kilku latach KGW znów zawiesiło działalność, by reaktywować się w 1971 . Gospodynie organizowały biesiady i zabawy taneczne. W latach 1991-1994 kołem zarządzała Alicja Jurkiewicz. Na temat działalności KGW w tym okresie niewiele wiadomo, bo przewodnicząca wyjechała z Gogołowej i zaginęły dokumenty koła.

Kolejna reaktywacja gogołowskiej organizacji nastąpiła w 2001 roku. KGW organizuje co roku Sylwestra, Dzień Kobiet, Dzień Matki, wcieczki, wyjazdy na wystawy potraw świątecznych. Panie uczestniczą w dożynkach gminnych i biorą udział w tradycyjnych spotkaniach opłatkowych. Nową tradycją jest organizacja „szkubaczek”.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Gogołowej, tel. 533 098 051
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl 

 

 

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie