A- A A+
Projekty unijne

Gminy partnerskie

Budišov nad Budišovkou

Miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Liczy około 3100 mieszkańców. Leży w malowniczej dolinie między wzgórzami i górami, na wysokości 512 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt na terytorium Budišova wynosi 3,3 km długości - Czerwona Góra (749 m), wznosi się nad Guntramovicami 6 km na zachód od miasta.

Krajobraz tworzą pofałdowane wzgórza i łagodne grzbiety, w kilku miejscach jest poprzecinany głębokimi dolinami rzek. Do miasta Budišov nad Budišovkou należą trzy miejscowości: Guntramovice, Podlesi i Stare Oldřůvky.

Miasto cechuje się malowniczą przyrodą, jest tu ciekawa sieć ścieżek rowerowych, wiele lasów, zbiornik wodny, auto kamping oraz Muzeum Łupka.

Umowę partnerską pomiędzy gminą Mszana a Budišovem nad Budišovkou podpisano  4 czerwca 2013. Zakłada współpracę samorządów na płaszczyźnie kultury, rekreacji i sportu, turystyki, oświaty, współdziałanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Współpraca ma też na celu integrację mieszkańców. Wspólnie z Budišovem gmina Mszana realizuje projekty unijne nastawione na promocję turystyki i rekreacji dla mieszkańców pogranicza.


 Houdain

Niespełna 8 tys. gmina na północy Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais. Mieszkająca tam liczna społeczność polonijna była zainteresowana nawiązaniem kontaktów z podobnej wielkości gminą w Polsce. Do pierwszego spotkania władz gminy Mszana z Polonią skupioną z Komitecie Towarzystw Miejscowych w Houdain doszło podczas wizyty wójta Mirosława Szymanka we Francji w dniach 12-15 października 2011 roku. Wójt gościł wówczas z delegacją innych śląskich samorządowców na konferencji szefów gmin górniczych w mieście Arras w regionie Pas de Calais.

Wzajemne kontakty gminy Mszana z gminą Houdain nabrały tempa po tym, jak w dniach 9-10 sierpnia 2012 r. w Mszanie z prywatną wizytą gościł Marek Kopaczyk, mer Houdain. Zaprosił on delegację naszej gminy do wizyty we Francji, okazją miały być obchody 90-lecia miejscowego chóru "Echo".

Do wizyty doszło w dniach 18-22 października 2012 roku. Gminę Mszana reprezentował wójt Mirosław Szymanek, jego zastępca Błażej Tatarczyk oraz przewodniczący Rady Gminy, Tadeusz Wroński.

19 października doszło do uroczystego podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Gminami Mszana i Houdain. Umowa zakłada przede wszystkim współpracę na poziomie szkół, domów kultury i stowarzyszeń. W Houdain działa ich kilkadziesiąt.

Houdaine leży około 30 km od Arras w regionie Pas de Calais. Polonia w całym tym departamencie jest bardzo aktywna. Wiele polskich gmin ma podpisane umowy partnerskie z miastami tego obszaru. Są to m.in. Marklowice (Barlin) i Libiąż (Rouvroy).

Komitet Towarzystw Miejscowych w Houdain ma na celu ochronę tradycyjnych wartości kulturalnych dla Francuzów polskiego pochodzenia zamieszkających w Houdain i okolicy. Organizuje  na przykład obchody Konstytucji 3-go Maja, nawiązuje relacje z różnymi stowarzyszeniami polonijnymi miejscowymi i poza miejscowymi. Na swojej stronie internetowej www.comite-local-polonais.fr umieszcza relacje z imprez, przepisy kulinarne na polskie dania czy zdjęcia polskich strojów ludowych.


 Fryčovice

wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frýdek-Místek w Republice Czeskiej. Leży w historycznym regionie Moraw - około 8 kilometrów na zachód od miasta Frýdek-Místek, nad rzeką Ondřejnice. Znajduje się na głównej trasie z Ołomuńca przez Czeski Cieszyn do Polski.

Osada została założona przez biskupa ołomunieckiego Bruna około 1255 roku. Otrzymała nazwę Fritzendorf po jednym z mieszkańców, który jak podają źródła nazywał się Fritz.

W miejscowości do dziś znajduje się zabytkowy kościół z XIV wieku – to największa atrakcja turystyczna Fryčovic. Poza tym jest tu kryty basen i wielofunkcyjna hala sportowa, która daje możliwość uprawiania sportów przez cały rok. Hodowla koni i klub jeździecki służy okolicznym mieszkańcom i turystom. Miejscowość jest też dobrze wyposażona w sieć handlową i dużą liczbę małych zakładów rzemieślniczych. Najwyżej położonym punktem miasteczka jest wzgórze Sovinec o wysokości 354 metrów, który obecnie służy jako zagroda, w której znajduje się hodowla stada jeleni.

Przez wieś prowadzi trasa rowerowa nr 6006, która jest jedną z tras dla rowerów trackingowych, wiodąca podnóżem Beskidów i wokół jeziora Olešná.

Umowa partnerska między Gminą Mszana i Gminą Fryčovice została parafowana 3 czerwca 2011 roku. Na jej podstawie możliwa będzie wspólna realizacja projektów w ramach Euroregionu Silesia.

 

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie