A- A A+
Projekty unijne

Autostrada A1

Przez Gminę Mszana przebiega autostrada A1, łącząca południe Polski z północą, a także całą Południową Europą. Na terenie naszej Gminy zlokalizowany jest węzeł autostradowy "Mszana" oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (w kierunku na Gorzyczki, do granicy państwa z Czechami).

23 maja 2014 został otwarty budowany z dużymi problemami most autostradowy MA 532 w Mszanie. Tym samym został udostępniony dla ruchu cały odcinek autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki. Dzięki temu połączeniu w 3,5 godziny dostaniemy się z Katowic do Pragi, a z Mszany do czeskiej Ostrawy dojedziemy w 25 minut.

 

- Warto podkreślić, że budowę mostu w Mszanie dokończyli polscy przedsiębiorcy. Dzięki ich wzorowej współpracy mamy od dziś dogodne, autostradowe połączenie z Czechami - powiedziała w specjalnym komunikacie wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. - To kolejna ważna inwestycja w polską sieć transportową. Tym większa radość, że pomimo pewnych trudności podczas budowy tego odcinka, kierowcy mogą już z niego korzystać - dodała minister.

Most w Mszanie ma 402,5 m długości i miejscami nawet 44,7 m szerokości. Problemy przy jego budowie opóźniły oddanie tego odcinka A1 o cztery lata. Pierwotnie miał on być gotowy w sierpniu 2010 r. W grudniu 2012 otwarto fragment od węzła "Mszana" do Gorzyczek, ale ze względu na nośność dróg dojazdowych tylko dla samochodów osobowych. Po dwóch awariach na moście i zejściu z placu budowy firmy Alpine, program naprawczy i dokończenie prac zrealizowała firma Intercor z Zawiercia.

Dla gminy Mszana otwarcie mostu to powód do radości. - Zaczynamy nowy rozdział, skończyły się uciążliwe objazdy, a nasz region dostanie potężny bodziec rozwojowy w postaci czynnej autostrady. Już widać ożywienie firm, mamy nadzieję, że zjazd autostradowy zlokalizowany w Mszanie i dwa Miejsca Obsługi Podróżnych wpłyną korzystnie na rozwój gminy i regionu - mówi wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek.

Odcinek Świerklany - Mszana to część autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Gorzyczkami w województwie śląskim, gdzie droga łączy się z czeską autostradą D1. Otwarcie mostu i całego odcinka umożliwi płynny przejazd autostradą z aglomeracji katowickiej do stolicy Czech - Pragi w 3,5 godziny.

Autostrada A1 biegnie z północy kraju na południe, docelowo ma mieć 568 kilometrów długości. Według zaplanowanego przebiegu ma łączyć Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk. Niedaleko Strykowa przecina się z autostradą A2, w Gliwicach - z autostradą A4, natomiast w okolicach Wodzisławia Śląskiego i czeskiego Bohumina łączy się z czeską autostradą D1.

Przebiegający przez Gminę Mszana fragment autostrady A1 jest częścią pierwszego od granicy z Czechami odcinka Świerklany-Gorzyczki, o łącznej długości 18,3 kilometrów.

Chronologia

Prace budowlane na tym odcinku autostrady rozpoczęły się 16 października 2007 roku, a ich zakończenie planowano początkowo na 2010 r. Jednak po dwóch latach inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zerwała kontrakt z wykonawcą, czyli austriacką firmą Alpine Bau, zarzucając jej rażące opóźnienia.

Przetarg na dokończenie realizacji tej inwestycji wygrała latem 2010 roku po raz kolejny Alpine-Bau. W październiku prace na budowie A1 Świerklany-Gorzyczki zostały wznowione.

Na przełomie 2011 i 2012 roku na budowie mostu MA 532 w Mszanie nastąpiły dwie poważne awarie, które doprowadziły do tego, że w kwietniu 2012 r. ponownie wstrzymano prace.

W kwietniu 2012 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach wstrzymał prace na moście, a w czerwcu 2012 r. zdecydował, że jego konstrukcja musi być wzmocniona, a to wymaga korekt w projektach i dodatkowych robót. Po tym, jak maju ub.r. Alpine Bau zrezygnowała z prowadzenia robót, GDDKiA ogłosiła, że dokończy realizację zatwierdzonego przez nadzór budowlany programu naprawczego dla tego obiektu.

30 listopada 2012 roku został oddany w części odcinek od granicy z Czechami do węzła w Mszanie. Dalej, z powodu niedokończonego mostu MA 532, trzeba było kierować się objazdem drogami wojewódzkimi - ulicą Wodzisławską w Mszanie i Wolności w Połomi do Świerklan, w kierunku czynnego już węzła autostradowego.

Pod koniec czerwca 2013 r. do dokończenia prac na moście i autostradzie GDDKiA wybrała firmę Intercor z Zawiercia.  Nadzór budowlany zgodził się na wydłużenie terminu realizacji programu naprawczego - z końca sierpnia 2013 r. na koniec marca 2014 r. Program naprawczy został zakończony w tym terminie.

W ramach naprawy mostu m.in. zamontowano system kabli sprężających - wspartych na tzw. dewiatorach, czyli stalowych elementach kierunkujących ich trasę, wybetonowano brakujące części mostu, wykonano żebra usztywniające wewnątrz skrzynki mostu, wykonano korektę lin podtrzymujących most, zamontowano tzw. dylatacje, czyli połączenia w planowanych szczelinach konstrukcji, a także przeprowadzono dwukrotnie próby obciążeniowe.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie